Archiwum - rok przedszkolny 2013/2014


Zakończenie roku


26 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego dla dzieci ze starszych grup. Na uroczystości obecni byli licznie przybyli rodzice. Najpierw głos zabrała Pani Dyrektor - Anna Pietrzak, która skierowała do przybyłych gości kilka słów. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za wspaniałą całoroczną współpracę. Następnie przedszkolaki z grupy "Misie" pożegnały swoich starszych kolegów. W dalszej kolejności prezentowały się przedszkolaki z grup: "Słoneczka", "Krasnale" i "Motylki", które pożegnały przedszkole, bowiem od września pójdą do szkoły. Po wspólnej części artystycznej każda z grup udała się do swojej sali, gdzie wychowawcy wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Dyskoteka u Motylków


25 czerwca w grupie przedszkolnej "Motylki" w ramach zajęć odbyła się zabawa taneczna. Dzieci wspólnie ze swoją wychowawczynią chciały "na wesoło" zakończyć mijający rok przedszkolny. Tego dnia przedszkolaki brały udział w różnych zabawach, takich jak: "Magiczne pudełko", "Wyprawa statkiem", "Taniec z balonem" itp., które dostarczyły "Motylkom" wiele radości i wspaniałej zabawy. W przerwach zabawy dzieci zajadały się słodkościami zakupionymi przez rodziców. Ponadto dzieci tańczyły do swoich ulubionych przebojów muzycznych.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Teatrzyk w przedszkolu


13 czerwca w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z teatru "Urwis" z Krakowa. Artyści przedstawili dzieciom sztukę pt. "Pipi Wędrowniczka". Przedszkolaki były zachwycone tym, co zobaczyły. Wspólnie z Pipi wędrowały po różnych kontynentach poznając jednocześnie ich kulturę. Ponadto przedszkolaki wspólnie z Pipi Wędrowniczką uczyły się geograficznej piosenki o stronach świata. Dzieci świetnie śpiewały i tańczyły, towarzysząc Pipi w jej podróży. Przedstawienie było wspaniałe i dzieci oglądały je z dużym zainteresowaniem. Oprócz mile spędzonego czasu, przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę o świecie.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Wycieczka Pingwinków


Przedszkolaki z grupy "Pingwinki" udały się na wycieczkę do Lublina. Dzieci odbyły wizytę w Teatrze Andersena, a także bawiły się w Magic Parku. Zabawa była wspaniała!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Dzień Rodziny u Pingwinków


Przedszkolaki z grupy "Pingwinki" - z oddziału w Osowie, świętowały ostatnio "Dzień Rodziny". Na początku w swojej sali przedstawiły krótką część artystyczną, po czym zasiadły do słodkiego poczęstunku, a następnie udały się w plener, aby wspólnie świętować. W plenerze czekało na dzieci wiele atrakcji.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Pszczółki i Biedronki na wycieczce


W dniu 3 czerwca 2014r. z okazji Dnia Dziecka, przedszkolaki z grup: "Pszczółki" i "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do "Magic Parku" znajdującego się w Lublinie. Dla wszystkich było to ogromne przeżycie. Dzieci miały okazję poznać nowy środek transportu - autokar oraz miło i wyjątkowo spędzić czas w parku rozrywki. Dzieci dzielnie pokonywały swoje lęki i obawy. Wykazały się sprawnością w korzystaniu z różnych przyrządów i zabawek. Wyjazd był udany, zaś przedszkolaki bardzo zadowolone. Mamy nadzieję, że inne wyjazdy będą równie atrakcyjne.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Dzień Rodziny u Motylków


W minioną środę przedszkolaki z grupy "Motylki" świętowały "Dzień Rodziny". Późnym popłudniem dzieci przybyły powtórnie do przedszkola pięknie wystrojone w towarzystwie swoich Kochanych Rodziców. "Motylki" zaprezentowały przybyłym gościom krótką część artystyczną przygotowaną specjalnie na tą okazję. Dzieci wyrecytowały wiersze o mamie i tacie oraz wyśpiewały piosenki. Podczas akademii każdy "motylek" wykonał "gest miłości do Rodziców", który polegał na przekazaniu obecnym rodzicom pięknego, błyszczącego serca. Następnie przedszkolaki wręczyły Rodzicom upominki - własnoręcznie wykonane kwiatuszki w doniczkach oraz złożyły życzenia. Po części artystycznej dzieci z Rodzicami zasiadły do słodkiego poczęstunku i wspólnie świętowali. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wspólnego święta i za przygotowanie słodkiego poczęstunku!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki w bibliotece


W ostatnim czasie przedszkolaki z grupy "Motylki" skorzystały z zaproszenia Pani Joanny Marek - Stanickiej i udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej do BCK - u. Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki oraz w jaki sposób wypożyczać książki. Ponadto przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne z plasteliny. Serdecznie dziękujemy Pani Asi za zaproszenie i za przeprowadzone zajęcia.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Projekt MLEKO - podsumowanie


19 maja 2014r. w naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość podsumowująca realizację tygodniowego projektu "MLEKO".Na uroczystość przybyli goście z Lublina: Pani Prof. Jolanta Andrzejewska - pracownik naukowy UMCS, Pani Beata Janiszewska - koordynator projektu, Pan Artur Mazur - szkolny organizator rowoju edukacji. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Pan Burmistrz Bychawy - Janusz Urban, Pani Prezes Mleczarni - Zofia Popławska, a także licznie przybyli Rodzice. Podczas uroczystości Pani Dyrektor Przedszkola - Anna Pietrzak podsumowała pracę wykonaną podczas realizacji projektu, zaś przedszkolaki z poszczególnych grup zaprezentowały krótką część artystyczną. Wszyscy przybyli goście mogli również skosztować pyszności przygotowanych przez przedszkolaków. Na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Projekt MLEKO - część czwarta


O tym, że w naszym przedszkolu realizaujemy projekt mleko, dowiedzieli się także mieszkańcy Bychawy. W piątek przedszkolaki wspólnie ze swoimi paniami udały się do różnych bychawskich instytucji np. Urząd miejski, pobliski bank, szkoła itp, aby reklamować mleko. Bardzo łatwo było rozpoznać reprezentantów przedszkola, bowiem mieli oni piękne stroje i duże hasła zachęcające do spożywania mleka.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Projekt MLEKO - część trzecia


Dużo radości sprawiły dzieciom zajęcia, podczas których nasze przedszkolaki były "kucharzami". Oprócz tego, że dzieci spożywały mleczne dania przygotowywane przez panią kucharkę, same również przyrządzały różne pyszności. Dzieci gotowały budyń, biły śmietanę, aby przygotować mleczny deser, ponadto same robiły masło i ser. Dzieci kosztowały także pszyności np. sernika, które przygotowali rodzice. Mówiąc krótko przedszkolaki miały możliwość posmakować wielu mlecznych dań.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Projekt MLEKO - część druga


Kolejny dzień realizacji naszego projektu upłynął pod znakiem wycieczek. Przedszkolaki z poszczególnych grup odbyły wycieczki w różne, ciekawe miejsca, w których zdobywaliśmy nowe wiadomości. Część przedszkolaków udała się na "mleczne zakupy" do pobliskich sklepów. Dzieci szukały na sklepowych półkach produktów zawierających mleko. Inne grupy udały się na pastwisko i do obory, aby zobaczyć zwierzęta, dzięki którym mamy mleko. Dzieci oglądały krowy i inne wiejskie zwierzęta. Wśród wycieczek znalazła się także wycieczka do bychawskiej mleczarni. Przedszkolaki mogły dowiedzieć się, jak powstaje masło, ser itp.Dzieci zwiedziły m.in. hale produkacyjne. Ponadto w salach przedszkolaki tworzyły "drogi mleczne".

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Projekt MLEKO - część pierwsza


W dniach 9 - 16 maj w naszym przedszkolu realizowany był "PROJEKT MLEKO". Nasza placówka zamieniła się na te dni w piękną "Mleczną krainę". Dzieci poprzez udział w zajęciach, wycieczkach, różnorodnych spotkaniach, zgłębiały wiedzę dotyczącą mleka. Pierwszego dnia przedszkolaki ze wszystkich grup uczestniczyły w zajęciach badawczych dotyczących mleka. Dzieci badały i określaly właściwości mleka. Każda grupa stworzyła również mapę kategorialną mleka. Ponadto każdy przedszkolak otrzymał dzienniczek badacza mleka. W salach powstawały mleczne kąciki np. "Mleczny kącik książki", "Mleczny kącik muzyczny", "Kącik badacza mleka" itp.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Pszczółki na majówce


Podczas trwania projektu edukacyjnego "MLEKO" w Samorządowym Przedszkolu Nr 1 w Bychawie, "Pszczółki" miały okazję wyjechać do swojego kolegi z grupy, Mateusza Madejczyka, mieszkającego w Leśniczówce. Dziadkowie Mateusza, Państwo Kasperkowie, oprowadzili przedszkolaków po gospodarstwie. Dzieci objrzały oborę, krowy, zlewnię mleka. Później mama Mateusza poczęstowała "Pszczółki" mlekiem. Dzieci mogły zobaczyć również inne zwierzęta w gospodarstwie oraz maszyny rolnicze. Następnie bawiły się w ogrodzie: skakały na trampolinie, huśtały, jeździły na rowerach, hulajnogach, samochodach. Podsumowując trzeba stwierdzić, iż przedszkolaki spędziły wspaniały, słoneczny dzień na wsi. Wychowawczyni grupy "Pszczółki" - Pani Mirosława Spust wraz ze swoimi przedszkolakami serdecznie dziękuje Państwu Kasperkom za gościnność i wyrozumiałóść!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Przedszkolaki na przedstawieniu "Kopciuszek na zawodach"


Dnia 13 maja dzieci z naszego przedszkola udały się do BCK- u na przedstawienie pt. "Kopciuszek na zawodach". W sztuce tej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Starej Wsi Drugiej. Przedszkolaki były zachwycone tym, co zobaczyły, bowiem bajka "Kopciuszek", którą tak dobrze znają, została zaprezentowana w zupełnie inny, niecodzienny sposób. Kolorowe światła, dym, dynamiczna muzyka, jazda przez aktorów na rowerach, piękne tańce, a ponadto wspaniałe stroje i gra aktorska młodziutkich uczniów - wszystko to sprawiło,iż przedszkolaki oglądały sztukę z wielkim zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi Drugiej za zaproszenie i dostarczenie tak wspaniałych przeżyć!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Koncert muzyczny


Dnia 5 maja do przedszkola przybyli muzycy, którzy wykonali dla naszych dzieci wspaniały koncert. Panowie zaprezentowali dzieciom instrumenty, na których wygrywali różnorodne melodie. Dzieci miały możliwość poznania instrumentów muzycznych, a także niektóre z nich mogły zagrać wybrane melodie. Ponadto panowie odpowiadali na pytania zadawane przez przedszkolaków. Na zakończenie koncertu panowie wspólnie z dziećmi odśpiewali kilka ulubionych dziecięcych piosenek, a także zachęcili naszych milusińskich do wspólnej zabawy muzycznej pt. "Mucha".

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Wycieczka do straży


Dzieci z naszego przedszkola udały się ostatnio na wspaniałą wycieczkę do Jednostki Straży Pożarnej w Bychawie. Wyjście odbyło się w ramach tematyki zajęć dotyczącej poznawania różnorodnych zawodów. Wycieczka była dla wszystkich dzieci - w szczególności chłopców, wielkim przeżyciem. Dzięki uprzejmości Panów Strażaków przedszkolaki dowiedziały się dokładnie, na czym polega praca strażaka, zobaczyły sprzęt potrzebny strażakowi do pracy, dowiedziały się także, do czego on służy. Niektóre przedmioty mogły dotknąć, przymierzyć, inne obejrzeć. Ponadto dzieci miały możliwość zadawania panom pytań. Wielu z naszych milusińskich zadeklarowało, iż w przyszłości wybierze właśnie ten zawód. Serdecznie dziękujemy Panom Strażakom za otwartość, uprzejmość i poświęcony czas.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Zajęcia badawcze u Krasnali


Przedszkolaki z grupy "Krasnale" uczestniczyły ostatnio w bardzo ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Panią Barbarę Wójcik. Zajęcia badawcze związne były z tematyką przyrodniczą dotyczącą poznawania właściwości wody. "Krasalne" poznały, jakie właściwości ma woda, sprawdziły co się w niej rozpuszcza, co tonie, jakie kolory przyjmują poszczególne barwy mieszane z wodą itp. Przedszkolaki obserwowały doświadczenia wykonywane przez Panią Basię, a także same miały możliwość przeprowadzenia wybranych doświadczeń. Pracę dzieci podczas zajęć obserwowała Pani Dyrektor.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Świątecznie u Motylków


Ostatni dzień przedszkolnych zajęć przed świętami dzieci z grupy "Motylki" postanowiły spędzić na wspólnym świętowaniu. Dzieci przyniosły do przedszkola różne łakocie, którymi zastawiły stół i zasiadły do wspólnego świętowania. Tego dnia dzieci nie tylko zajadały się przyniesionymi smakołykami, ale brały także udział w różnych świątecznych grach i zabawach. "Motylki" układały świąteczne puzzle, rozwiązywały zagadki, przygotowywały świąteczny koszyczek, a także śpiewały świąteczne piosenki. Największa zabawa była na zakończenie, kiedy to wychowawczyni zorganizowała swoim przedszkolakom "Śmigus - Dyngus". Była to dla dzieci wielka niespodzianka. Świąteczny dzień w przedszkolu dostarczył wszystkim wiele radości.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Spotkanie wielkanocne


15 kwietnia 2014r. w naszym przedszkolu odbyło się "Spotkanie wielkanocne" dla całej społeczności przedszkolnej. Przybyły dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wraz ze swoimi paniami. Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną, którą zaprezentowały przedszkolaki z grupy "Słoneczka". Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze i odśpiewały piosenki o tematyce wiosenno - świątecznej. Po występie dzieci głos zabrał nasz katecheta - Ksiądz Tomasz Skałecki. Następnie wszyscy zgromadzeni złożyli sobie wzajemnie świąteczne życzenia i podzielili się wielkanocnym jajkiem.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


IV Przegląd Dziecięcych Talentów


13 kwietnia 2014r. w Bychawskim Centrum Kultury odbył się IV Przegląd Dziecięcych Talentów. Pomysłodawczynią i główną organizatorką przeglądu jest Pani Mirosława Spust. Podczas tegorocznego przeglądu zaprezentowały się dzieci z terenu naszego miasta i gminy. Swoimi przepięknymi występami dzieciaki udowodniły, iż naprawdę mają ogromny talent muzyczny, teatralny, taneczny, sportowy itp. Dzieci zachwycały swoimi występami. Po występie każde dziecko otrzymało drobny upominek. Warto wspomnieć, iż podczas przeglądu został rozstrzgnięty konkurs na "Wielkanocną kartkę świateczną", zaś w holu BCK - u odbywał się "Kiermasz ozdób wielkanocnych". Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i juz zapraszamy za rok!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Nutki poszukują wielkanocnego jajka


Grupa "Nutki", aby zdobyć wiedzę na temat życia kur i istnienia jajka, wybrała się busem w podróż do pobliskiego kurnika, który znajduje się na Leśniczówce. Właściciel fermy oprowadził dzieci po swoim gospodarstwie, odpowiadając szczegółowo na pytania dzieci. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem zgłębiali tajniki hodowli kur. Nie znaleźli wprawdzie wielkanocnego jajka, ale zdobyli wiedzę na temat różnych gatunków kur.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Nutki posadziły drzewko


Grupa "Nutki" w ramach realizacji tematu "Dbamy o środowisko" postanowiła w ostatnim czasie zostawić po swoich zajęciach trwały ślad w postaci Anielskiego Drzewka. Wychowawczyni grupy zakupiła sadzonkę, którą wraz z pomocą Księdza Tomasza Skałeckiego, cała grupa zasadziła w miejscu wskazanym przez Pana Kościelnego. Przed przystąpieniem do pracy dzieci przypomniały sobie budowę rośliny, oraz poznały warunki, jakie są potrzebne roślinie, aby mogła się rozwinąć i rosnąć przez długie lata.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Dni otwarte w Szkole Podstawowej


W dniach 8 i 9 kwietnia, nasze przedszkolaki ze starszych grup, wzięły udział w "Dniach otwartych" zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Bychawie. Dzieci udały się do szkoły, aby tam uczestniczyć w zajęciach ruchowych, plastycznych, muzycznych itp. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć, jak wygląda praca uczniów w szkole. Wspólnie z uczniami z klas drugich i trzecich dzieci wykonywały różnorodne zadania i ćwiczenia. Ponadto dzieci, dzięki uprzejmości nauczycieli oraz starszych kolegów, odbyły wycieczkę po szkole - oglądały salę gimnastyczną, salę zabaw, świetlicę, bibliotekę, szatnię, pokój nauczycielski, gabinet lekarski itp. Po takim wspólnym spotkaniu w szkole, z pewnością każdy przedszkolak we wrześniu z wielką radością wkroczy w jej progi. Serdecznie dziękujemy nauczycielom za zaproszenie i przeprowadzenie bardzo interesujących zajęć. Dziękujemy również dzieciom, które otoczyły przedszkolaków wspaniałą opieką!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki przygotowują się do świąt


Każdy z nas z pewnością rozpoczął już przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Również przedszkolaki z grupy "Motylki" powoli przygotowują się do nadchodzących świąt. Dzieci uczą się w przedszkolu świątecznych wierszy i piosenek, poznają świąteczne tradycje, a także wykonują różnorodne prace plastyczne. W miniony piątek przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Panią Joannę Marek - Stanicką. Dzieci udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby tam wykonać wielkie dzieła. Na zajęciach plastycznych przedszkolaki tworzyły własne świąteczne kolorowe jajka - pisanki. Wiele radości i zabawy sprawiło dzieciom zdobienie szablonów świątecznych jajek kolorowymi kuleczkami z bibuły. Oprócz świetnej zabawy, dzieci doskonaliły także sprawności manualne. Wykonane przez dzieci prace zdobią bibliotekę. Serdecznie dziękujemy Pani Asi za zaproszenie i za niezapomniane zajęcia, a wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć nasze pisanki, zapraszamy do biblioteki do BCK-u.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Zajęcia plastyczne u Nutek


Przedszkolaki z grupy "Nutki" nigdy się nie nudzą i zawsze pracowicie spędzają przedszkolny czas. W ostatnich dniach dzieci doskonaliły swoje umiejętności artystyczne, poprzez udział w zajęciach plastycznych przygotowanych przez wychowawczynię. Przedszkolaki wykonywały przepiękne kukiełki teatralne, a następnie przy ich pomocy odegrały grupowe przedstawienie teatralne.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Krasnale na wycieczce w izbie regionalnej


W ramach zajęć przedszkolnych, na których poruszane są zagadnienia dotyczące edukacji regionalnej dzieci z grupy "Krasnale" udały się ostatnio na wycieczkę do "Regionalnej Izby Pamięci" w Bychawie. Wycieczkę przedszkolakom zorganizowała Pani Barbara Wójcik. Po izbie pamięci przedszkolaków oprowadziła Pani Joanna Marek - Stanicka, której serdecznie dziękujemy za poświęcony czas. Pani Joasia pokazała dzieciom bardzo ciekawe przedmioty, z których kiedyś korzystano, a także przekazała mnóstwo interesujących informacji.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Powitanie wiosny


Z pewnością każdy z nas czekał z utęsknieniem na tę piękną porę roku i z niecierpliwością zerkał w kalendarz. I oto w końcu nadszedł 21 marzec - piękny, słoneczny dzień - pierwszy dzień wiosny. Wszyscy z radością go witali. Również nasze przedszkolaki wspólnie ze swoimi paniami udały się na wiosenny spacer ulicami Bychawy. Nie sposób było tego dnia nas nie zauważyć, bowiem ten długi kolorowy, pięknie grający na różnych instrumentach korowód to własnie my. Przedszkolaki z wielką radością witały wiosnę. Dzieci niosły kolorowe kwiaty, udekorowane gałązki drzew, kwiatowe opaski itp. Oczywiście nie zabrakło kukły - "marzanny", którą wszyscy wspólnie spalili podczas spaceru. Tym samym dzieci przegoniły zimę, a powitały wiosnę. Po tak wspaniałym powitaniu z pewnością wiosna pozostanie z nami na długi czas.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Ciekawe spotkanie u Motylków


Dnia 13 marca 2014 r. przedszkolaki z grupy "Motylki" miały bardzo interesujące zajęcia. Bowiem tego dnia, na zajęcia do grupy "Motylki" przybyła bardzo sympatyczna Pani Iza - fryzjerka, pracująca w salonie fryzjerskim w Lublinie. Spotkanie z Panią fryzjerką odbyło się w ramach zajęć, podczas których dzieci realizują zagadnienia dotyczące poznawania różnorodnych zawodów. Pani fryzjerka przybyła do przedszkolaków na zaproszenie wychowawczyni grupy. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, na czym polega praca fryzjerki, jakie fryzury są obecnie modne,dzieci miały także możliwośc obejrzenia profesjonalnych przyborów fryzjerkich, które przyniosła ze sobą Pani fryzjerka. Ponadto Pani Iza prezentowała sposób wykonania różnych fryzur, podejmując współpracę z chętnymi dziećmi. Spotkanie było bardzo interesujące. Kilkoro dzieci zadeklarowało, iż w przyszłości z pewnością wybierze właśnie ten zawód. Na zakończenie wszystkie "Motylki" podziękowały Pani Izie za przybycie wręczając symboliczny kwiat. Każde dziecko otrzymało także od Pani Izy słodki prezencik.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Podróż Nutek


Przedszkolaki z grupy "Nutki" uczestniczyły ostatnio w różnorodnych zajęciach o bardzo interesującej tematyce. Niedawno dzieci wspólnie ze swoją wychowawczynią, udały się w niecodzienną podróż - do dżungli. Uczestnicy wyprawy poznawali różne gatunki zwierząt egzotycznych, a także warunki ich życia. Pamiątką po wyprawie były prace wykonane przez dzieci. Z kolei na innych zajęciach - o tematyce zdrowotnej, "Nutki" poznawały zasady zdrowego stylu zycia, a uhonorowaniem zajęć było wykonanie pysznych szaszłyków.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Pracowite Słoneczka


Przedszkolaki z grupy "Słoneczka" każdego dnia bardzo ciężko pracują, pogłębiając swoją wiedzę. W ostatnich dniach dzieci uczestniczyły w zajęciach językowych, podczas których wykonywały ćwiczenia doskonalące analizę i syntezę sylabową i głoskową oraz wykonywały zadania wymagające identyfikowania poznanych znaków graficznych. Z kolei na zajęciach matematycznych przedszkolaki brały czynny udział w zabawach matematycznych doskonalących znajomość cyfr. Ponadto dzieci wykonywały zadania, które wymagały od nich logicznego myślenia i wykonywania operacji matematycznych.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Teatralnie u Motylków


W ostatnich dniach przedszkolaki z grupy "Motylki" poruszały na swoich zajęciach zagadnienia dydaktyczne dotyczące wiedzy o teatrze. Przedszkolaki dzięki uczestnictwu w zajęciach prowadzonych przez swoją wychowawczynię, miały możliwość zdobycia nowych wiadomości z tej dziedziny. Dzieci odegrały również krótkie "kukiełkowe" przedstawienie. Największą radość sprawiło im przygotowanie kukiełek teatralnych potrzebnych do spektaklu. Kukiełki zostały bowiem przygotowane z pędzli malarskich. Każdy"motylek" wspaniale odegrał swoją rolę. Przy okazji było wiele śmiechu i wspaniałej zabawy.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Smacznie i zdrowo u Misiów


Dnia 20 lutego 2014r. przedszkolaki z grupy "Misie" uczestniczyły w zajęciach z zakresu edukacji zdrowotnej. Zajęcia odbywały się w ramach projektu edukacyjnego "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywności i żywienia", w którym bierze udział nasza placówka. Zajęcia poprowadziła Pani Barbara Wójcik. Podczas zajęć przedszkolaki poruszały zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania. Szczególna uwaga została zwrócona na spożywanie owoców i warzyw. Tego dnia przedszkolaki nie tylko mówiły o zdrowej żywności, ale także ją spożywały. Dzieci wspólnie z Panią Basią przygotowały "szwedzki stół", na którym znalazły się same zdrowe przekąski. Każdy przedszkolak mógł skosztować to, na co miał ochotę. "Misie" przekonały się, że zdrowe jedzenie jest również bardzo smaczne.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Gimnastyka u Krasnali


Przedszkolaki z grupy "Krasnale" dobrze wiedzą, że "sport to zdrowie" i dlatego uczestniczą w różnych formach zajęć ruchowych. Ostatnio dzieci brały udział w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych z wykorzystaniem kolorowych pasków bibuły. Zajęcia dla dzieci przygotowała ich wychowawczyni - Pani Marzena Różycka. Wszystkie przedszkolaki bardzo chętnie ćwiczyły i wykonywały zadania przygotowane przez nauczyciela. Dzięki tym zajęciom dzieci udoskonaliły posiadane sprawności, a przy okazji świetnie się bawiły.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Spotkanie z bałwankiem


Wprawdzie zima powoli nas opuszcza, ale przedszkolaki bardzo chętnie poruszają zagadnienia związane z zimową tematyką. Ostatnio w ramach zajęć o zimie, przedszkolaki z grupy "Motylki" miały spotkanie z bałwankiem. Dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach: odgadywały zimowe zagadki, tańczyły zimowe tańce, a także tworzyły własnego bałwanka, który był głównym bohaterem zajęć.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki świętowały "Dzień Babci i Dziadka"


14 lutego 2014r. w grupie "Motylki" miało miejsce wielkie święto. Dzieci świętowały "Dzień Babci i Dziadka". Tego dnia Babcie i Dziadkowie przybyli do przedszkola, aby świętować wspólnie ze swoimi pociechami. Dzieci zaprezentowały dla przybyłych gości krótką akademię, podczas której wyśpiewały piosenki i wyrecytowały wiersze. Wręczyły także wykonane przez siebie upominki - piękne serduszka. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, aby skosztować słodkości, które przygotowali Rodzice.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki na zimowym spacerze


Wokół nas zrobiło się zimowo i ciepło. Ucichł wiatr, który przez ostatni tydzień bardzo dał się we znaki każdemu z nas. Przedszkolaki z grupy "Motylki" wraz ze swoimi paniami postawnowiły skorzystać z tej pięknej zimowej aury i wybrały się na spacer do pobliskiego parku, aby podziwiać zimowy krajobraz. Oprócz tego, że podczas spaceru było zimowo, było też bardzo wesoło, ponieważ dzieci wspólnie bawiły się na śniegu. Przedszkolaki rzucały się śnieżkami i zjeżdżały "z górki na pazurki". Zabawa na śniegu dostarczyła przedszkolakom wiele radości. "Motylki" wróciły do swojej sali trochę przemoknięte, ale bardzo szczęśliwe.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki na XVIII Przeglądzie Jasełek


19 stycznia przedszkolaki z grupy "Motylki" - z oddziału w szkole, wraz ze swoją wychowawczynią - Panią Agnieszką Sobaszek, udały się do Bychawskiego Centrum Kultury na XVIII Przegląd Jasełek. Mimo, iż była to niedziela, a nie dzień powszedni, dzieci licznie przybyły na występ w towarzystwie swoich Rodziców i bliskich. Przedszkolaki zaprezentowały krótki program o Narodzinach Pana Jezusa oraz wyśpiewały kolędy i pastorałki. Po występie dzieci otrzymały gromkie brawa. Serdeczne podziękowania składamy Rodzicom dzieci z grupy "Motylki" za poświęcenie swojego czasu i przybycie razem ze swoimi pociechami na występ.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Zabawa choinkowa przedszkolaków


W dniach 13 i 16 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się "Zabawa choinkowa". Ze względu na dużą liczbę dzieci zabawa choinkowa, wzorem ubiegłego roku, odbyła się na dwie tury. 13 stycznia bawiły się dzieci z młodszych grup, zaś 16 stycznia dzieci z grup starszych. Zarówno jednego, jak i drugiego dnia zabawa była wspaniała. Dzieci przyszły w przepięknych przebraniach i świetnych nastrojach. Do zabawy zagrzewali dzieci wspaniali muzycy, którzy nie tylko grali i śpiewali, ale także organizowali dla naszych milusińskich bardzo ciekawe zabawy muzyczne i ruchowe. Dzieci były zachwycone wspólną zabawą. Przedszkolaki przepięknie tańczyły do najnowszych przebojów muzycznych. W przerwach zabawy dzieci udawały się do sal na poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki na "Przeglądzie kolęd"


15 stycznia 2014r. w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Bychawie odbył się "Przegląd kolęd i pastorałek". Organizatorem przeglądu była "Akademia Poziomkowa" oraz Ksiądz Proboszcz tutejszej parafii. Na przegląd przybyły dzieci z grup przedszkolnych z całej gminy - zaprezentowały się także i nasze przedszkolaki - dzieci z grupy "Motylki", które wykonały dwie pastorałki: "W lichej stajni" oraz "Świeć gwiazdeczko". W podziękowaniu za udział w przeglądzie dzieci otrzymały dwie piękne książki z wierszami oraz torbę słodkości. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy poświęcili swój cenny czas i przybyli ze swoimi pociechami!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Spotkanie opłatkowe u "Nutek"


20 grudnia 2013r. w grupie "Nutki" odbyło się "Świąteczne spotkanie opłatkowe".Tego dnia do przedszkola przybyli zaproszeni rodzice oraz goście. Do przedszkolaków przybyła także Pani Dyrektor - Anna Pietrzak. Dzieci wspólne ze swoją wychowawczynią - Panią Beatą Stelmach zaprezentowały krótki montaż słowno - muzyczny o Bożym Narodzeniu, a następnie dzieliły się opłatkiem i składały sobie świąteczno - noworoczne życzenia.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Wspólne świętowanie u "Motylków"


Ostatni przedszkolny dzień przed przerwą świąteczną, dzieci z grupy "Motylki" spędziły na wspólnym kolędowaniu. "Motylki" odsłuchały opowiadania o Narodzinach Pana Jezusa, następnie odśpiewały kolędę "Cicha noc", po czym podzieliły się opłatkiem i zasiadły do stołu, aby wspólnie radować się i skosztować smakołyków. Przedszkolaki odśpiewały takie kolędy jak:"Wśród nocnej ciszy", "Dzisiaj w Betlejem", "Gdy śliczna Panna" oraz pastorałki: "Świeć gwiazdeczko", "Bosy pastuszek", "W lichej stajni". Dzieci wspólnie z wychowawczynią prowadziły konwersacje dotyczące zbiżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolny dzień upłynął "Motylkom" bardzo szybko i radośnie.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Spotkanie opłatkowe


19 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie opłatkowe, na którym obecna była Pani Dyrektor Przedszkola - Anna Pietrzak, nasz katecheta - Ksiądz Tomasz Skałecki oraz wychowawcy wraz z dziećmi z poszczególnych grup. Najpierw głos zabrał Ksiądz Tomasz, który serdecznie wszystkich powitał. Następnie przedszkolaki z grupy "Nutki" wraz ze swoją wychowawczynią - Panią Beatą Stelmach zaprezentowały piosenkę o aniołkach. Z kolei przedszkolaki z grupy "Motylki" wraz ze swoją wychowawczynią - Panią Agnieszką Sobaszek przedstawiły jasełka oraz wyśpiewały kolędy i pastorałki. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Dzień bajkowych postaci


14 grudnia w Bychawskim Centrum Kultury po raz drugi odbył się "Dzień Bajkowych Postaci". Zabawa rozpoczęła się o godz. 11.00. Na początek dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Zielony Kapturek" w wykonaniu zaproszonych aktorów, a następnie kolejno same dokonały prezentacji tego, co przygotowały. Nie zabrakło oczywiście i naszych przedszkolaków, które pięknie recytowały teksty i śpiewały bajkowe piosenki. Do dzieci przybyła także wróżka, która poprowadziła bajkowy konkurs z nagrodami. Ponadto dzieci otrzymały cukierki od Wilka, Babci i Zielonego Kapturka. Na zakończenie odbyło się wręczenie podziękowań dla osób biorących udział w tegorocznym konkursie plastycznym na kartkę świąteczną. Imprezie towarzyszył "Kiermasz bożonarodzeniowych ozdób świątecznych", na którym zakupić można było mnóstwo przepięknych dekoracji.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Mikołaj odwiedził przedszkolaków


6 grudnia do naszego przedszkola przybył długo wyczekiwany przez dzieci gość - Święty Mikołaj. Od samego rana dzieci wyglądały przez okna i drzwi, wypatrując Mikołaja. Po śniadaniu Mikołaj przybył do naszych przedszkolaków i przyniósł im wspaniałe prezenty. Mikołaj dotarł kolejno do wszystkich grup przedszkolanych. Dzieci otrzymały m.in. gry edukacyjne, różne zabawki, puzzle i słodkości. W podziękowaniu za prezenty dzieci odśpiewały Mikołajowi piosenki i wyrecytowały wiersze. Przedszkolaki obiecały także, że będą bardzo grzeczne, aby Mikołaj odwiedził ich za rok. Serdecznie dziękujemy Naszym Kochanym Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu spotkania z Mikołajem!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Zabawa andrzejkowa u Motylków


27 listopada 2013r. w grupie "Motylki" odbyła się zabawa andrzejkowa. Tego dnia chętne dzieci przyszły do przedszkola w różnych przebraniach - był m.in. batman, spidermann, żółw itp. W tym dniu zajęcia dydaktyczne w całości poświęcone były zabawie. Dzieci brały udział w różnych grach, konkursach, zabawach - m. in.: Zaczarowany worek, Buty, Kolorowy balon, Szczęśliwy grosik. Zabawom towarzyszyły tańce do muzyki wybranej przez dzieci oraz słodki poczęstunek. Najwięcej radości sprawił dzieciom magiczny deszcz szczęścia, który spadł na nie pod koniec zabawy. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zakupienie słodkości i soków dla dzieci na andrzejki!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Zajęcia w bibliotece


Dnia 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej racji nasze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach o misiu w Bibliotece Publicznej. Dzieci obejrzały fragment bajki o "Misiu Uszatku", posłuchały opowiadania o misiu, odśpiewały piosenkę, a także pobawiły się w "Starego niedźwiedzia". Ponadto oglądały piękne książki o misiach. Zajęcia były bardzo interesujące i dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy Pani Bibliotekarce - Joannie Marek-Stanickiej za zaproszenie nas na wspaniałe zajęcia!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Teatrzyk w przedszkolu


Dnia 25 listopada do naszego przedszkola przybyli goście - aktorzy z teatru Jana Brzechwy z Lublina. Zaprezentowali oni przedszkolakom spektakl pt. "Pinokio". Świetną grę aktorską dopełniły piękne stroje i scenografia oraz zabawne rekwizyty. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie, a w niektórych momentach śmiały się do łez. Ponadto w wybranych scenkach nawiązywały z artystami dialog. Serdecznie dziękujemy naszej Pani Dyrektor za zaproszenie do nas wspaniałych artystów, a tym samym ubogacenie naszym dzieciom zajęć przedszkolnych.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Motylki wsparły akcję


W dniach 20-22 listopada przedszkolaki z grupy "Motylki" włączyły się do akcji charytatywnej "Jedna koza - jedno życie" przeprowadzonej przez uczniów klasy III i VI Szkoły Podstawowej. W tym roku zebrane przez uczniów pieniądze przekazane zostaną na Filipiny, jako nasza pomoc osobom poszkodowanym w kataklizmie. Uczniowie, ktorzy chodzili po salach i zbierali pieniądze nie zapomnieli także i o nas - przedszkolakach. Bardzo się cieszymy, że przybyli do nas, umożliwiając tym samym wsparcie tego szczytnego celu. Przedszkolaki z chęcią wzięły udział w akcji, pokazując tym samym, że mają naprawdę wielkie i wrażliwe serca. W podziękowaniu dzieci otrzymały kolorowe obrazki z kózkami.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


"Jesień u Motylków"


Przedszkolaki z grupy "Motylki" nie narzekają na nudę. Jesienny czas spędziły bardzo pracowicie. Wszystko to za sprawą zajęć dydaktycznych, w których uczestniczyły dzieci. Motylki odkrywały tajemnice jesieni poprzez udział w zajęciach muzycznych, plastycznych, językowych, ruchowych. Na zajęciach przedszkolaki poznawały dary jesieni, uczyły się jesiennych piosenek, wykonywały różnorodne prace plastyczne, a także chodziły na jesienne spacery. Tym samym przekonały się, że jesień to naprawdę piękna, kolorowa pora roku. Więcej informacji na temat jesiennych zajęć Motylków można będzie przeczytać w najnowszym wydaniu gazety lokalnej "Głos Ziemi Bychawskiej."

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


"Baw się z nami jesiennymi darami"


W tym roku już po raz drugi w naszym przedszkolu odbył się jesienny konkurs "Baw się z nami jesiennymi darami". Po raz kolejny dzieci z naszego przedszkola nie zawiodły i licznie wzięły udział w konkursie. Oczywiście nieoceniona była pomoc kochanych rodziców, którzy zachęcali swoje pociechy i wspólnie z nimi wykonywali przepiękne jesienne dekoracje. Piękne ludki z kapusty, jeże z zapałek czy kukurydzy, kareta z dyni, myszka z buraka, wianek z suszonych liści itp., to tylko niektóre ze wspaniałych prac. Oglądając wyeksponowane na holu przedszkola dekoracje, śmiało można stwierdzić, że inwencja twórcza naszych uczestników jest ogromna. Pomysłowości i chęci do pracy nie brakuje. Serdecznie dziękujemy za wszystkie dostarczone prace, gratulujemy pomysłów i zapraszamy za rok na kolejną - trzecią edycję naszego konkursu.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Pasowanie na starszaka


24 października 2013r. w naszym przedszkolu miało miejsce wielkie święto - Pasowanie na starszaka. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola pięknie ubrane i przygotowane na tę wspaniałą uroczystość, która rozpoczęła się o godz. 11.00. Na początku każda z grup przedszkolnych krótko się zaprezentowała recytując wiersze i śpiewając piosenkę, a następnie Pani Dyrektor - Anna Pietrzak pasowała kolejno każdego przedszkolaka na starszaka. Każdy starszaka otrzymał pamiątkowy dyplom. Podczas uroczystości swoim pociechom towarzyszyli licznie przybyli rodzice.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Goście w przedszkolu


21 października 2013r. do naszego przedszkola przybyli niezwykli goście - dzieci i młodzież z kółka teatralnego działającego przy Zespole Szkół Specjalnych przy DPS -ie w Matczynie - oddział Kiełczewice Maryjskie. Przybyli goście przedstawili naszym przedszkolakom wspaniałą baśń pt."Kopciuszek". Przedstawienie to zaprezentowane zostało w formie musicalu, co dostarczyło naszym dzieciom wiele zabawy. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach cyklu spotkań z rodzicam pt."Mój ciekawy zawód" odbywających się w grupie "Misie". Grupa z Kiełczewic przybyła do nas dzięki uprzejmości mamy Zuzi Błasik - Pani Edyty Błasik, która wspólnie z Panem Jarosławem Reszką prowadzi grupę teatralną. Z całego serca dziękujemy za przybycie do naszej placówki i za wspaniały, a jakże niecodzienny występ!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Gminny Dzień Nauczyciela


18 października 2013r. w Bychawskim Centrum Kultury po raz kolejny odbył się Gminny Dzień Nauczyciela. Na uroczystość przybyli nauczyciele z przedszkoli i szkół mieszczących się w naszej gminie. Obecne były także Panie z naszej placówki na czele z Panią Dyrektor. Po krótkiej akademii zaprezentowanej przez dzieci ze szkoły w Bychawie, odbyło się wręczenie nagród wybranym nauczycielom, a także przekazanie życzeń wszystkim pedagogom. Również praca Pań z naszej placówki została doceniona poprzez przyznanie im nagród.Miło nam poinformować, iż nagrodę Burmistrza Bychawy otrzymała nasza Pani Dyrektor - Anna Pietrzak oraz Pani Beata Pawełczak, zaś nagrodę Dyrektora Przedszkola otrzymały: Pani Bożena Mazur, Pani Beata Sprawka i Pani Mirosława Spust. Serdecznie gratulujemy!

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Wesoło u Nutek


Ostatnio u "Nutek" dzieje się bardzo dużo. Przede wszystkim dzieci uczestniczą w ciekawych zajęciach organizowanych przez wychowawczynię - Panią Beatę Stelmach. W pewne słoneczne przedpołudnie dzieci wybrały się do parku w poszukiwaniu jesieni, z kolei na innych zajęciach przyrządzały sobie potrawy z jesiennych darów - owoców.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Pszczółki - modelki


7 październik, za oknem świeci słońce, widać pierwsze babie lato, a Pszczółki bawią się w najlepsze. Postanowiły zrobić sobie sesję zdjęciową, jak prawdziwe modelki i prawdziwi modele. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


Pszczółki obchodzą "Urodziny marchewki"


We wrześniu 2013r. dzieci z grupy "Pszczółki" urządziły "Urodziny marchewki". Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w przygotowanie tego święta i zaprosiły do przedszkola mnóstwo gości. Obok solenizantki - "marchewki" znajdowały się także inne warzywa, przniesione z ogródków i pól oraz owoce zdobyte z sadów i lasów. Zaproszonym gościom towarzyszyły dumnie inne dary jesieni takie jak: żołędzie, kasztany, szyszki, jarzębina, różnokolorowe liście. Dzieci wraz zaproszonymi gośćmi powitały marchewkę, a także zaśpiewały jej gromkie "Sto lat". Dodatkowym prezentem było wykonanie dla marchewki piosenki pt. "Na marchewki urodziny". W dalszej kolejności przedszkolaki wzięły udział w wesołych zabawach przygotowanych przez wychowawczynię grupy - Panią Mirosławę Spust. Na zakończenie dzieci zasiadły do wspólnego poczęstunku, który dla swoich gości przygotowała "marchewka". Wszyscy stanęli także do pamiątkowej fotografii.

Obejrzyj zdjęcia z tego wydarzenia - kliknij tutaj!


do góry ^


Samorządowe Przedszkole Nr 1 w Bychawie - 2012